ماهنامه آموزشی

 

 

شاد بودن در محیط کار چطور حاصل می شود؟

زندگی کوتاه تر از آن است که از محیط کارمان راضی نباشیم! با این حال بسیاری از ما در عمل طور دیگری رفتار می‌کنیم. تسلیم شرایط می‌شویم و با خودمان می‌گوییم فقط روزی ۸ ساعت است؛ غافل از این­که همین ۸ ساعت، مهمترین ساعت‌های روز و مهمترین روزهای زندگی ما را تشکیل می‌دهند! از کار فرار می‌کنیم و به تفریح پناه می‌بریم. اصلا مگر قرار است در محل کار خوش بگذرد؟ شاید باورش سخت باشد؛ اما باید بگوییم که بله! در محیط کار باید به شما خوش بگذرد. نباید ۸ ساعت در روز را در جایی بگذرانید که فقط تحملش می‌کنید و ترجیح می‌دهید هر جای دیگری باشید، به جز آنجا. شاد بودن در محیط کار موضوع مهمی است. تعداد کسانی که در محل کار به آنها اعتماد دارید یا قلبا برایشان احترام قائل هستید، چند نفر است؟ احتمالا در کنار بقیه همکارانتان احساس نا امنی می‌کنید و مراقب حرف زدنتان هستید؛ مبادا حرفی بزنید که بتوانند از آن علیه شما استفاده کنند. کمی بیشتر فکر کنید؛ صبح‌ها به زور از رختخواب خارج می‌شوید و بی‌صبرانه منتظر آخر هفته هستید. به عقیده من فرار کردن چیزی را حل نمی­کند؛ بلکه برای خوشحال بودن، باید به سمت چیزی دوید: کار معنادار، چشم‌انداز امیدوارکننده و الهام‌بخش از آینده و همکارانی که از معاشرت کردن با آنها لذت می‌برید.

رضایت از محیط کار

افرادی که از محل کار خود راضی هستند و از کار کردن احساس خوشحالی می‌کنند، با انگیزه و تعهد بیشتری کار می‌کنند و عمیقا با کار خود درگیر می‌شوند. ممکن است در یک دوره کوتاه احساس شادی شما را فرا بگیرد و با تمام توان کار کنید؛ اما این دوره موقتی باشد و بعد از مدتی احساس بدبختی کنید. تفاوت در کجاست؟ خوشبختی، رضایت و شادی، هم‌انقدر که در زندگی شخصی مهم است، در زندگی کاری هم اهمیت دارد. وقتی شاد هستیم، عملکرد ما بهتر می‌شود و به موفقیت نزدیکتر می‌شویم. این نقطه پایانی است بر این افسانه که ما برای کار کردن در محل کار جمع می‌شویم و شاد بودن در محیط کار توقع زیادی است. وقتی احساس خرسندی پایدار را تجربه کنیم، بیشتر یاد می‌گیریم، بیشتر می‌بینیم و بیشتر انجام می‌دهیم. برای این­که واقعا خوشحال باشیم، به هدف، امید و دوستی نیاز داریم.

هدف و کار معنادار

انسان در هر کاری به دنبال معنا می‌گردد و اگر آن را نیابد، به زودی انگیزه‌های خود را از دست می‌دهد. ویکتور فرانکل روانپزشک اتریشی در کتاب “انسان در جستجوی معنا” می‌گوید که آنچه انسان را حتی در بدترین شرایط به حرکت وامیدارد، هدف است. اگرچه داستان کتاب او در اردوگاه‌های کار اجباری کره شمالی رخ می‌دهد، اما این قاعده را می‌توان به تمام دوره­‌ها تعمیم داد: انسان تلاش می‌کند تا به زندگی روزمره خود معنا ببخشد، مهم نیست که کجا است و در چه شرایطی قرار دارد. اگر در یک سازمان ناکارآمد کار می‌کنید و با همکاران استرس­زا و منفی نگر سروکار دارید، ممکن است به راحتی به ارزش­‌های فردی خود پشت کنید و چیزهایی را که در گذشته برای شما اهمیت داشته، نادیده بگیرید. همه این­ها را با نسخه قدیمی اما رایج “ارزش­های شخصی­ات را با خودت به محل کار نیاور” ترکیب کنید؛ این نسخه تضمینی عدم تعادل و ناراحتی در محل کار است! داشتن یک هدف واضح و انگیزه‌­بخش به شما کمک می‌کند تا قوی‌تر و مقاوم‌تر باشید و از دانش و استعدادهای خود به بهترین شکل استفاده کنید. در این شرایط متوجه می‌شوید که کدام جنبه­‌های کار، روح شما را نابود می‌کنند و برعکس، کدام جنبه­‌ها شما را در مسیر صحیح قرار می‌دهند. به این ترتیب با تقویت جنبه‌های مثبت و حذف جنبه‌های منفی، موقعیت­‌های بهتری را تجربه می‌کنید و انتخاب­‌های بهتری خواهید داشت.

سهم امید از شاد بودن در محیط کار

امید هم مانند معنا، بخش مهمی از تجربه­‌های انسانی ما را تشکیل می‌­دهد. خوش­‌بینی و چشم‌­انداز یک آینده بهتر، به شما کمک می‌­کند تا از آزمون­‌های زندگی با موفقیت عبور کنید و با شکست­‌ها راحت­‌تر کنار بیایید. امید می‌­تواند انرژی، خالقیت و انعطاف­‌پذیری را در شما تقویت کند، کنار آمدن با فشارهای کاری را برای شما آسان­‌تر کند و توانایی‌­های شما را بیش از پیش نمایان کند. متاسفانه بیشتر سازمان‌­ها چشم‌­انداز خود را بدون در نظر­گرفتن سرمایه انسانی تعریف می‌­کنند و فقط معیارهای ملموس و مادی را در نظر می­‌گیرند. برای این­که به شاد بودن محیط کار دست پیدا کنیم، باید ببینیم که مسئولیت­‌ها و فرصت­‌های سازمانی، تا چه حد با دیدگاه شخصی ما درباره آینده مطابقت دارند. ترسیم چشم­‌انداز به این صورت، از امید و خوش­بینی سرچشمه میگیرد؛ که با تمرکز و تلاش پرورش می‌­یابد و حتی در محیط­‌های کاری سمی، می­‌تواند نجات‌­بخش ما باشد. وقتی از یک دریچه مثبت به شغل خود نگاه کنیم، از چالش‌­ها و شکست‌­ها درس می­‌گیریم و اجازه نمی‌­دهیم ما را تحت تاثیر قرار بدهند. در یک کلام می­‌توانیم بگوییم که امید و خوش­بینی، راهی است به سوی خوشبختی!

دوستی و روابط سازنده

روابط دوستانه و سازنده، کلید موفقیت جمعی در سازمان­‌ها هستند. به همین دلیل ساختن شبکه ارتباطی قوی، قابل اعتماد و معتبر، زمینه­‌ساز همکاری­های بزرگ و موفقیت شغلی است. اما برای این که لحظات بد را پشت سر بگذاریم، به چیزی بیشتر از این نیاز داریم. باید احساس کنیم برای دیگران اهمیت داریم و در مقابل، ما هم برای آنها اهمیت قائل شویم. باید همان­طور که هستیم، پذیرفته شویم و دیگران را هم همانطور که هستند، بپذیریم. سازمان و همکاران باید به ما به عنوان سرمایه­های انسانی احساس غرور بدهند. می‌­خواهیم به یک گزاره غلط دیگر اشاره کنیم: “با همکارت دوست نشو و با دوستت همکار نشو!” در مورد قسمت دوم گزاره حرفی ندارم! اما قسمت اول این گزاره اشتباه محض است. چطور می­خواهید بیشتر عمر خود را در کنار کسانی بگذرانید که با آنها دوست نیستید؟ ممکن است نوع این رابطه، با رابطه‌­ای که با دوستانتان خارج از محیط کار دارید متفاوت باشد، اما به هر حال نوعی از دوستی به شمار می‌­رود. روابط دوستانه و احساس تعلق در محیط کار، به اندازه هوایی که تنفس می‌­کنید، لازم است.

یک بار دیگر این مطلب را تکرار می­کنیم: “زندگی کوتاه­‌تر از آن است که از محیط کارمان راضی نباشیم!” هیچ چیز ارزش آن را ندارد که آرامش روحی شما را بر­ هم بزند. خودتان را بیشتر دوست داشته باشید!

برگرفته از کتاب “چگونه در محل کار شاد باشیم” نوشته آنی مک کی

anniemckee.com: منبع